مشاوران املاک توان کنترل بازار مسکن را دارند
مشاوران املاک توان کنترل بازار مسکن را دارند

شهرام نامداری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص افزایس اجاره بهای مسکن، ضمن بیان اینکه معمولا هر ساله افزایش مبلغ اجاره بها با نرخ تورم مطابقت داده شده است، ادامه داد: البته چند سال است که مردم مبالغ رهن و جاره را مطابق نیازهای شخصی خود تعیین می‌کنند؛ مثلا اگر جایی مستاجر باشند یا تسهیلاتی داشته باشند بر اساس این موارد، خرید و فروش و یا رهن و اجاره مسکن خود را تعیین می‌کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز عنوان کرد: مشاوران املاک هم چند سال قیمت گذاری در زمینه خرید و فروش و مسکن رهن و اجاره را انجام می‌دادند، که کارایی خوبی هم داشت، اما طی سال‌های اخیر مشاوران املاک دیگر نمی‌توانند قیمت گذاری کنند، اکنون هم قیمت گذاری و پیشنهاد قیمت از دست مشاوران املاک گرفته شده و مردم ملک خود را بر اساس نیازهای شخصی قیمت گذاری و از طریق شبکه‌های اجتماعی و مجازی در دسترس قرار میپدهند که متاسفانه هیچ کنترلی هم بر این امر به ویژه سایت دیوار وجود ندارد.

نامداری، ارائه قیمت ملک به صورت کاذب از طریق فضای مجازی را یک معضل بزرگ عنوان و اضافه کرد: از آنجا که مردم شیراز به میهمان نوازی و مهربانی معروف هستند، تصمیم گرفته شد پویشی تحت عنوان "پویش مهربانی" راه‌اندازی و طی آن از مشاوران املاک درخواست شد که اطلاعیه یا بنرهایی روی در یا شیشه واحد خود نصب کنند؛ از مالکان هم تقاصا کردیم که برای تمدید قرارداد رهن و اجاره با همشهریان خود تعامل داشته باشند.

او با ابراز خرسندی از اینکه براساس بازدیدها، پویش مهربانی در شیراز بازدهی بسیار خوبی داشته است، گفت: با همراهی و هماهنگی استاندار محترم نیز پوسترهایی در چهارراهها، جلوی فرمانداری و استانداری نصب شد تا مالکان مهربانانه تر با مردم راه بیایند.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز، قراردادهای تمدید اجاره بها در سال‌های قبل بدین صورت بود که حدود ٣٠-٤٠ درصد افزایش قیمت تعیین می‌کردند و با میانجیگری مشاوران املاک با ٢٠ تا ٢٥ درصد موافقت می‌شد، اما اکنون فضای مجازی و سایت دیوار این نوع قیمت گذاری را برهم زده است.

نامداری ادامه داد: سامانه‌ای برای مراجعه افراد برای دریافت کد رهگیری و مراجعه نکردن به مشاوران املاک برای برخی از کارهای قرارداد و خرید و فروش راه‌اندازی شده که اقدامی مطلوب است اما نیازمند تقویت است و یکسری موارد از جمله ارائه قیمت اولیه و پیشنهادی اجاره بها و خرید وفروش در هر منطقه شهری را هم باید ارائه کند.

او در پاسخ به اینکه آیا طرح نهضت ملی مسکن به کنترل اجاره بها به واسطه عرضه زیاد مسکن کمک می‌کند؟ گفت: ابتدا باید آسیب شناسی کرد. بنده به صراحت اعلام می‌کنم که بازار املاک را از طریق مشاوران املاک می‌توان به شکل ١٠٠ درصدی و در کل کشور کنترل کرد، به شرطی که تنها مشاوران املاک قولنامه تنظیم کنند؛ اما وقتی قولنامه را تعاونی‌ها، واسطه گرها، دلالان و سامانه‌ها و ...تنظیم می‌کنند، نمی‌توان از مشاوران املاک گله مند بود و این یک معضل است.